AK Parti Tokat Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Dilek Yüksel, Berat Kandili dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında, Mübarek Ramazan ayının müjdecisi olan Mübarek Berat Kandilinin hayırlı ve yararlı işleri daha da artırma zamanı olduğunu kaydetti.   

Berat Kandilinin manevi önemine vurgu yaptığı kutlama mesajında Milletvekili Dilek Yüksel şunlara yer verdi: "Günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelen berat, günahlardan arınmayı ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade etmektedir.

Berat Kandili, Müslümanların, sınırsız af ve merhamet sahibi Yüce Allah’a sığınarak günahlardan arınma, ilahi lütuf ve bereketlere erişebilme fırsatını yakalayabilecekleri müstesna zaman dilimlerinden birisidir.

Berat Kandili, Yapılan tövbe ve duaların kabul olduğu, kulların her türlü işlerinin, hayır ve sevapların Yüce Allah’a arz olunduğu mübarek bir gecedir. Bu bağlamda kandiller yüce dinimizin özel günleri olmalarının yanı sıra bizleri birliğe, kardeşliğe, paylaşmaya, barışa ve sevgiye çağıran müstesna zamanlardır.

Dünyanın her yerinde kötü niyetli ve yıkımdan beslenen karanlık güçlerin beslediği çatışmaların, savaşların ve yıkımların hâkim olduğu günümüzde, kandillerin çağrılarına daha da bir kulak vermek, bu çağrıların insanlık için değerini anlamak gerekmektedir.

 Tefekkür ve şükür vesilesi olan kandiller, hepimiz için manevi bir arınma, aydınlanma ve hayat muhasebesi imkânı sağlayan gecelerdir. İnsanımızın anlam ve gönül dünyasına ışık tutan Berat Kandili de tıpkı diğer kandil geceleri gibi toplumumuz için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Yüce Allah (CC) affına sığınmak, bağışlanma dilenmek için fırsat sunan Berat Kandili, aynı zamanda insanlar arasındaki dargınlıkları, küskünlükleri gidermek için de bir fırsattır.

İnanıyorum ki, bu kutsal gece dolayısıyla, tüm insanlık vicdani bir muhasebe yapacak, dargınlıkları ve küskünlükleri unutacak; barışın, dostluğun ve kardeşliğin pekiştirilmesi için çaba harcayacaktır.

Bu tür gün ve geceler, dini ve toplumsal hayatımızda ilahi af, mağfiret ve rahmet temennilerinin zirveye ulaşması, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının da yoğun biçimde yaşanması gereken anlardır.

Bu anlamlı gecenin ülkemize ve tüm insanlığa kardeşlik ve huzur getirerek, sevgi ve hoşgörü ortamının gelişmesine vesile olmasını diler, Tokatlı hemşerilerimin, tüm vatandaşlarımızın ve tüm İslam âleminin Berat Kandil’ini tebrik ederim” dedi
 

ÖNEMLİ LİNKLER