AK Parti Tokat Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi Dilek Yüksel, İstanbul’un Fethi dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Yüksel Kutlama mesajında İslam Tarihinde ve Dünya tarihinde çağ açan ve çağ kapatan İstanbul’un fethinin 562. yılını iftiharla kutladıklarını bildirdi.

 Milletvekili Dilek Yüksel kutlama mesajında şunlara yer verdi:"1453 tarihinden sonraki dönemde milletimiz, küresel dengeleri değiştiren muazzam bir destan yazarak olarak tarihteki yerini almıştır. Peygamber Efendimiz (sav) “İstɑnbul muhɑkkɑk fetholunɑcɑktır. Bunu gerçekleştirecek ordunun kumɑndɑnı ne mutlu kumɑndɑn ve ɑskeri ne mutlu ɑskerdir” Hadisi Şeriflerine nail olmuş bir orduya  sahip olmak bizi güçlü kılıyor.

Tarih boyunca nice zaferlere imza atan ecdadımızın en kutlu ve en büyük adımlarından birisi de İstanbul’un fethidir. İstanbul’un fethi, hem milli tarihimiz hem de dünya tarihi için adeta bir dönüm noktası teşkil etmiştir.
  
Fatih Sultan Mehmet önderliğinde gerçekleşen fethin ardından İstanbul adalet, hoşgörü, barış ve de köklü bir medeniyetin merkezi haline gelmiştir.

Kıtaların ve medeniyetlerin buluştuğu bu şehir gerçek anlamda İstanbul’un fethiyle birlikte bir barış kenti, bir huzur kenti haline gelmiştir ve 5 buçuk asrı aşkın zaman dilimi içerisinde dünyaya bu şekliyle kendini hissettirmeye devam ettirmektedir.

Aziz Milletimizin medeniyet anlayışını, hoşgörüsünü farklı kültür ve inançlardaki insanların bir arada huzur ve barış içerisinde yaşamasını bu arada özellikle dünyaya yansıtmıştır.

İstanbul tarih boyunca bir kültür ve medeniyet merkezi olmuştur.  Fethedilmesi imkânsız gibi görünen kentin, büyük komutan ve devlet adamı Fatih Sultan Mehmet’in dehası, eşsiz stratejisi ve akılcı hamlesiyle egemenliğimize geçmiş,  sadece bizim için değil aynı zamanda burada yaşayan tüm inançlar için bir barış ve huzur medeniyetinin başkenti olmuştur.

İstanbul’un fethi yalnızca askeri bir zafer değil tüm dünyada pek çok dengeyi değiştiren, önemli siyasal, sosyal, ekonomik sonuçlar doğuran tarihi bir hamledir.
 
Bu vesile ile İstanbul’un fethinin 562’ınci yıldönümünü kutluyor, bu eşsiz güzellikteki dünya şehrini bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ile aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum" dedi.
 

ÖNEMLİ LİNKLER