AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen AK Parti Mitingi'ndeki konuşmasına Tokatlıları selamlayarak başladı.
Hazreti Mevlana'nın Tokat'ı "mutlaka gidilmesi gereken yer", Hacı Bektaş-ı Veli'nin "alimler konağı ve şairler yatağı", Evliya Çelebi'nin ise "dünyanın en güzel huylu insanlarının yaşadığı yer" olarak nitelendirdiğini belirten Davutoğlu, Tokatlılar için "dünyanın en iyi insanları" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, mitinge gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Sanki kınalı kuzular gibi, şehadete yürüyen, Çanakkale şehitlerinin torunları ayağa kalkmış" değerlendirmesini yaptı.

Bir daha Çanakkale'de olduğu gibi hiçbir işgalcinin Türkiye topraklarına yaklaşamayacağını vurgulayan Davutoğlu, "Tokat, sen dost şehirsin, sen kınalı şehirsin, onbeşlilerin kınalı şehri" şeklinde konuştu.


Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu'nun da anne tarafından Tokatlı olduğunu bildirdi.

Bir şehri Hazreti Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Evliya Çelebi övmüşse, o şehrin aşkla ve muhabbetle kucaklanması gerektiğini belirten Davutoğlu, "Tokat biz sizi seviyoruz, siz de bizi seviyor musunuz? Biz sizinleyiz siz de bizimle misiniz, biz sizi yoldaş bildik, siz de bizimle yola çıkmaya hazır mısınız? İnşallah 7 Haziran'da bu manzaradan sonra beşte beş yapacak mıyız? Tokatlı, onbeşliler söz verdi mi, bu söz pazara kadar değil, mezara kadardır" dedi.
Gençlere THY İndirimi

Konuşmasında, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Tokat'a Anadolujet'in sefer düzenlemeye başladığı müjdesini veren Davutoğlu, Tokat'a yeni bir havalimanı yapılacağını, Tokat'ın Turhal üzerinden hızlı tren aksına bağlanacağını söyledi.

Davutoğlu, Türk gençlerinin dünyaya açılmalarını, Balkanlar'a, Orta Asya'ya, Ortadoğu'ya giderek ecdanın izlerini görmelerini istediğini, bunun için THY ile 12-25 yaş arası gençlerin dünyanın her yerine yüzde 30 indirimli biletlerle uçabilmelerini sağladıklarını kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, geçen yıl 30 Mart'taki seçimde Tokat'ta merkez ve 11 ilçede belediyelerin AK Parti'ye emanet edildiğini anımsatarak, 7 Haziran'da 5 milletvekilinin de AK Parti'den seçilmesini istedi.

Kafkasya'dan Çerkezlerin sürülmesinin bugün yıldönümü olduğunu hatırlatan Davutoğlu, Anadolu'nun tarih boyunca Kırım'dan, Kafkasya'dan, Balkanlar'dan, Ortadoğu'dan gelen herkese şefkat ve merhamet kucağını açtığını vurguladı.
 
Başbakan Davutoğlu, bir daha bu tür sürgün ve acılar yaşanmaması temennisinde bulundu.
 
"Biz merkez ülkeyi kurmuşuz, haberleri yok"
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı Merkez Türkiye projesine değinen Başbakan Davutoğlu, projenin Kılıçdaroğlu ve CHP zihniyetini ortaya çıkardığını ifade etti. Davutoğlu, "Günlerdir diyorlar ki '21 Mayıs'ta yüzyılın projesini açıklayacağız.' Biz de bu CHP yüzyılı bilmez. Projeden hiç haberleri yoktur. 'Acaba ne açıklayacak' diye bekliyorduk. Bir baktık 'Merkez Ülke Türkiye' diye açıkladılar. Biz merkez ülkeyi kurmuşuz, haberleri yok" diye konuştu.


1999'da kaleme alıp 2001'de bastırdığı "Stratejik Derinlik" kitabının arka sayfasında 'Merkez Ülke Türkiye' tabirinin bulunduğunu aktaran Davutoğlu, şöyle devam etti:

"2004'de demişiz, bütün dış politika metinlerine yazmışız, Kılıçdaroğlu yeni farketmiş. Kılıçdaroğlu'nun problemi ne biliyor musunuz? Okumuyor, okuma özürlü. Bir de hafıza özürlü. Dışişleri Bakanıyken bir gazeteci mülakatta kendisine sordu, 'Davutoğlu'nu çok eleştiriyorsunuz, acaba kitabını okudunuz mu?' dedi. Dediği şey şu, 'Okumadım ama özetini verdiler.' Yahu özetten kitap anlaşılır mı? Şimdi okumaya başlamış ama arka sayfadan, kapaktan başlamış. Daha ön sayfalara gelene kadar acaba neler öğrenecek? 'Afro-Avrasya'nın merkezi' diyor. Yahu Afro-Avrasya'nın merkezi, Afrika'nın, Asya'nın, Avrupa'nın merkezi Türkiye oldu zaten. Biz iktidara geldiğimizde Afrika'da 12 büyükelçilik vardı, şimdi 37 büyükelçilik var. Kılıçdaroğlu sen uyuyorsun."

 
150 milyon yolcuyla en büyük havalimanı

Tokat'ın AK Parti'nin yanında olduğunu belirten Davutoğlu, "Şimdi bu tarih özürlü, okuma özürlüye buradan bir cevap verelim mi? Türkiye'yi Afrika'nın, Asya'nın, Avrupa'nın merkez ülkesi kim yaptı?" diye sordu. Alandakilerin "AK Parti" karşılığını vermesi üzerine Davutoğlu, "Onlar konuşur, AK Parti yapar" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun, "İstanbul'u dünyanın merkez şehri yapacağım, Orta Anadolu'da yeni bir mega kent kuracağım" vaadini eleştiren Davutoğlu, İstanbul'un şu anda küresel ekonominin merkez şehirlerinden biri olduğunu, dünyanın en büyük havalimanlarından birine sahip olacağını bildirdi.


CHP, MHP, HDP ve Paralel Yapı'yı dörtlü çeteye benzeten Davutoğlu, hepsinin bir araya gelip AK Parti'yi götürmek istediklerini ancak elif gibi dosdoğru olan AK Parti'nin bu dört yanlışı silip süpüreceğini söyledi.
"Kılıçdaroğlu'nun Şanghay ile Tebriz arasında Türkiye geçiş noktası olacak" sözlerine değinen Davutoğlu, her iki şehrin de Türkiye'nin doğusunda bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:
"İpek Yolu'nu canlandıracağım' diyor. Haberi yok. Biz Bakü-Tiflis-Kars yoluyla, Kars'tan da inşallah Tokat'a da uğrayacak, hızlı tren ile Marmara'yı buluşturduk. Pekin ile Londra'yı buluşturuyoruz. Bunu kim yapıyor? Türkiye'yi demiryollarının merkez hattı kim yapıyor? Diyor ki 'Enerji hatları bu merkezden geçecek.' Allah aşkına Bakü-Tiflis-Ceyhan hattını kim yaptı? Hazar Denizi'ni Akdeniz ile kim buluşturdu. Şimdi Hazar Denizi'nden başlayıp Anadolu'nun üzerinden Adriyatik'e gidiyoruz. Asya ile Avrupa'yı, Hazar ile Adriyatik'i kim buluşturdu? Bunları kim yaptı? Türkiye'yi merkez ülke kim yaptı?"

 
Alandakilerin "Evet" karşılığını verdiği Davutoğlu, "Onlar konuşur, AK Parti yapar. Onlar konuşur ama aynı zamanda yalan da konuşurlar, fitne de konuşurlar" dedi.
HDP binalarına yönelik saldırılar

Adana ve Mersin'de HDP binalarına yönelik saldırıyı anımsatan Davutoğlu, "Bir anda HDP eş başkanı, hani şu 'Taksim bizim Kabe'miz'dir diyen cahil var ya, hani 'Kudüs Yahudilerin kutsal mekanıdır' diyen cahil var ya, onlara bir ders verecek miyiz? 'Kudüs Müslümanlarındır, Müslümanların kalacak' diyecek miyiz? 'Kıyamete kadar Mescidi Aksa bizimdir, bizim olacak' diyecek miyiz? Yaklaştırmayın bu adamları Tokat'a. Hemen döndü suçladı" dedi.

Alandakilerin tekbir getirmesi üzerine Davutoğlu, "Allah bu tekbirleri Mescidi Aksa'dan da Anadolu semalarından da Tokat semalarından da eksik etmesin. Bu tekbire düşmanlık yapanlara, 'Diyaneti kapatacağız' diyenlere fırsat vermesin. Bu tekbirleri unutturup 'Tanrı uludur' diye onca yıl tek parti zulmüyle bu tekbirlere bu toprakları hasret bırakan CHP zihniyetini tekrar tarihe gömelim, tarihe" diye konuştu.
DTP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Bu saldırıların arkasında AK Parti sözleri var" açıklamasını eleştiren Davutoğlu, şunları söyledi:
"Sayın Cumhurbaşkanımızı ve beni işaret etti. Bu saldırıların arkasında Erdoğan, Davutoğlu var. Düğmeye basılmış gibi bir de pas verdi MHP'ye. Hani güya MHP, HDP'ye karşı ya, HDP de MHP'ye. Hiç inanmayın. Bunlar perde gerisinde iş birliği yapıyorlar, iş birliği. İç Güvenlik Yasası'nı çıkarırken, biz 'Türkiye'de huzur olsun, güvenlik olsun' derken Baktık MHP, HDP ve CHP birlikte hayır oyu verdiler. MHP'ye bir pas attı.


Dedi ki 'Biz sizin yapmadığını biliyoruz ama çıkın söyleyin.' MHP de dedi ki 'Hayır biz yapmadık, AK Parti yaptı.' CHP geri kalır mı? O da dedi ki, bu yolunu bulamayan Kılıçdaroğlu var ya, hani Kağıthane'ye 'Kağıttepe' diyen, oy vermeye gittiğinde sandığı bulamayan, kendine bile oy kullanamayan. Kendine hayrı olmayanın millete hayrı olur mu? Hani yürüyen merdivene ters binen. Bir baktık 2 saatte suçluyu buldu.  Suçlu dedi 'AK Parti.' Şimdi suçluyu tespit ettik. bugün İçişleri Bakanlığı'mız açıkladı. 2008'de DHKP-C'den tutuklanan bir terörist. Eğer DHKP-C'nin irtibatlarına bakmak isteyen varsa şehit edilen Mehmet Selim Kiraz savcımızın katli esnasında çağrılan CHP'ye baksınlar. Eğer DHKP-C'nin irtibatına bakacaklarsa Esed rejimine övgü düzen CHP milletvekili adaylarına baksınlar, Kandil ile DHKP-C ilişkisine baksınlar. Bunların arkasında da paralel medya ile Doğan Medya. Şimdi bu fail tespit edildi inşallah yakalanacak. Ama Tokatlılar bu dörtlü çetenin bir özür borcu yok mu? Özür dileyecekler mi? Dileyecekler. Bu seçimlere giderken kim şiddet ve terörü öne çıkarırsa onun karşısında dimdik AK Parti duracak."
 
Tokat'ta güzel bir deyimin olduğunu, bu dörtlü çeteye tam uyduğunu ifade eden Davutoğlu, ''Bunların feyli bozuk, feyli. Öyel değil mi? Feyli bozuklar memleketi idare edebilir mi? Kim eder memleketi idare? AK Parti'' dedi.

 
Tokat’a hızlı tren bağlantısı
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Tokat'a da inşallah hızlı tren bağlantısı olacak. Şimdi ki hedefimiz süper yüksek hızlı tren. Ankara ile İstanbul şu an hızlı trenle 3,5 saat. Süper hızlı trenle Ankara İstanbul arası 1,5 saat." dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Tokat'taki mitinginde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin davasının millete en iyi yaşam şartlarını sağlamak olduğunu belirtti.
Tokat'ın kendilerini bağrına basacağına inandığını ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bağrınıza bastığınızı göstermek için inşallah 7 Haziran'da mührü AK Parti'ye basacak mısınız? İki eliniz kanda olsa bile seçimlere katılacak mısınız? Özellikle yeni oy kullanma hakkı kazanmış gençlere seslenmek istiyorum; mutlaka oyunuzu kullanın. Bu kader ülkenin kaderi, sizin için çiziliyor. Ya AK Parti ile istikrar devam edecek, büyüme devam edecek, demokrasi devam edecek, ya da bunların istediği gibi 'Eski Türkiye Partisi' geri gelecek. Bunların dördü aynı parti gibi ama hepsinin ortak adı 'Eski Türkiye Partisi'. Borçlu olan, hastalarını kapıda bekleten, tarım çiftçisini ezdiren, esnafına yazar kasa kırdıran eski Türkiye'ye dönecek miyiz? IMF kapısında bekleyen, en küçük devletlere bile el açmak zorunda kalan zilletli, hasta adam dönemlerine geri dönecek miyiz? Gelin Yeni Türkiye'yi muştulayalım; Nedir yeni Türkiye? 12 yıl içinde tek yönlü yollardan duble yollara çıktık. Şimdi ikinci yarı başlıyor. Yani Cumhurbaşkanımızdan aldığımız mirası devam ettirerek duble yolları otoyollara dönüştüreceğiz, otoyollara."
"Eski Türkiye'de millet demiryolunu unutmuştu"

Eski Türkiye'de milletin demiryolunu unuttuğunu, kimsenin aklına demiryoluyla seyahat gelmediğini anlatan Davutoğlu, "Bu MHP'nin iktidar olduğu dönemde, MHP'li ulaştırma bakanına hızlı tren projesini götürüyorlar; 'Bunu biz değil, bizim çocuklarımız değil, bizim torunlarımız bile göremez' diyor. Ey Tokatlılar, bunu Türkiye gördü mü? Hızlı treni... Ankara, Eskişehir, Konya, İstanbul hattından inşa ettik mi? Şimdi de Ankara'dan Yerköy, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars, Bakü, Tiflis'e kadar bağlıyoruz. Tokat'a da inşallah hızlı tren bağlantısı olacak. Şimdi ki hedefimiz süper yüksek hızlı tren. Ankara ile İstanbul şu an hızlı trenle 3,5 saat. Süper hızlı trenle Ankara İstanbul arası 1,5 saat. Yol yükselen yeni Türkiye'dir" diye konuştu.

"Kılıçdaroğlu döneminde emekliler kuyruklarda ölüyordu"
Yurt genelindeki hastanelerin tamamının rehabilite edildiğini ve bu kapsamda sağlık sistemini bütünüyle değiştirdiklerine dikkati çeken Davutoğlu,"Elhamdülillah şimdi ilaç kuyrukları görüyor musunuz? Kılıçdaroğlu döneminde emekliler kuyruklarda ölüyordu, kuyruklarda. Şimdi bizim yaşlılarımız, gençlerimiz, engellilerimiz, şehit yakınlarımız, hepsi en iyi imkanlarla sağlık sisteminden faydalanıyor mu?  Şimdi de şehir hastaneleri kuruyoruz. Nitelikli yatak sayısını yüzde 90'a çıkartıyoruz. O kadar acı ki Tokat'ta sadece 10 ambulans vardı, şimdi 50'ye yakın ambulans var. Tokat'ın herhangi bir yerinde bir hastamız olsa kar paletli ambulanslar yola çıkıyor" ifadelerini kullandı.
 
Davutoğlu, konuşmasının arasında Tokat'tan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da selam gönderdi.

 
Eğitim yatırımları kapsamında da 235 bin derslik yaptırıldığının altını çizen Davutoğlu, şöyle devam etti:
"Bütün bu başarıların üzerine, eğitimde şimdiye kadar 235 bin yeni derslik yaptık. Biraz önce pankart açıldı, 475 bin öğretmenimizi atadık. şimdi soruyorum; bedava ders kitaplarını alıyor musunuz? Tokat'ta sadece 15 milyon bedava ders kitabı dağıtıldı. Eskiden her anne baba için zorluklar vardı ama şimdi çeyiz hesabıyla gençlerimizin evliliğini dahi planlıyor ve destekliyoruz. Çeyiz hesabı açan her aileye yüzde 20 evlilik dönemlerinde evlatları için destek veriyoruz. Onbeşliler kolay evlensin diye yapıyoruz bunu. 28 Şubat döneminde başı örtülü, başı açık ayrımı ile başı örtülü kardeşlerimize nasıl zulüm yapıldığını bilirsiniz. Üniversite kapılarında ikna odalarında nasıl zulümler yapıldığını biliriz. Tokatlı hiç küçük düşünmüyor. İşte bizim aradığımız gençlik. Dünyanın neresinde hak davası, özgürlük davası, adalet davası varsa AK gençlik orada. Buradan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'ye de selam olsun. Tokat'tan Kahire'ye..."

Tokat'a birşey söyleme gereğinin olmadığını da vurgulayan Davutoğlu, "Mitinge de gerek yokmuş, Tokat kararını vermiş, 5'te 5 yapıyor muyuz? İnşallah her biri de birbirinden kıymetli 5 kardeşimizi de Meclise gönderecek miyiz? 6'ncı milletvekiliniz de ben olacağım inşallah. Hiç şüphe yok" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun örneğini milli şeften, İnönü'den aldığını ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"176 can Azeri, Boraltan Köprüsü'nü geçip bize sığındığında oradaki komutan İnönü'ye telgraf çekiyor. 'Emriniz nedir' diye Gelen cevap, 'iade edin' ve 176 can Azeri, köprünün karşı tarafında şehit edildi. Buna dayanamayan komutanın da intihar ettiği söyleniyor. Biz asil bir milletin çocuklarıyız, biz mazlumları zalime verir miyiz? O zaman iade edilen Azerilerin ardından yine bir Azeri şiir yazdı ve dedi ki; 'Bizi siz öldürün vermeyin Rus'a, Yakışmaz Türklüğe sığmaz namusa, ben ne diyem şu vefasız dağlara, öz kardaşı dönek olan ağlara.' Biz döneklik yapar mıyız?, Biz gardaşımızı verir miyiz? Türkiye merkez ülkeyse iyi günde de komşularının yanındadır, kötü günde de yanındadır. Türkiye bir çınar, altına sığınan herkesi huzura istikrara, barışa götüren bir çınar. Aziz Tokatlılar bu çınarın büyümesi için su vermeye var mısınız?"


Tokat'a yapılan diğer yatırımlara da değinen Davutoğlu, "Biz geldiğimizde Tokat'ta organize sanayi bölgesi yoktu. Şimdi 5 organize sanayi bölgesi var 5.  İnşallah yeni organize sanayi bölgelerini de yapmaya devam edeceğiz. Tokat ne istiyorsa başımızın üzerindedir. Tokat'ı havalimanıyla, karayolu, demiryolu bağlantılarıyla Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan güzergahın ana merkez şehirlerinden birisi yapıyoruz. Kılıçdaroğlu yeni fark etmiş 'Karadeniz'le Akdeniz'i bağlayacağız' diyor. Biz hızlı trenlerle, otoyollarla çoktan bağladık" dedi.
7 Haziran seçimlerinin kritik bir aşama olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Ya AK Parti'nin getirdiği istikrar ve Türkiye'nin kalkınması sürecek ya da talimatlarını dışarıdan alan Pensilvanya çetesiyle davranan bu üç parti, paralel çeteyle birlikte eski Türkiye'ye geri dönecek" diye konuştu.


Başbakan Davutoğlu, İstanbul mitinginde Hacı Bektaşı Veli'den de ilham alarak geliştirdikleri ahitleşmeyi  yapmak istediğini belirterek, "Önce onbeşlilerin sözünü duymak istiyorum.  Güzel Tokat, dost Tokat, onbeşliler şahit olsun, bir olmaya iri olmaya, diri olmaya, milli birliği, milli iradeyi, insan onurunu korumaya, kudretli ve şefkatli yeni Türkiye'yi inşa etmek için gece gündüz çalışmaya Allah, tarih ve millet önünde söz veririz. Tokat, söz mü? 7 Haziran'da bir destan yazacak mıyız? Eniştenize 5'de 5 gönderiyor musunuz" diye sordu.
Alanda bulunanlardan "söz" yanıtını alan Davutoğlu, "Onbeşliler söz verdi mi pazara kadar değil, kıyamete kadardır. Allah Tokatlılardan razı olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun" sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Mitinge Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da katıldı.
 

ÖNEMLİ LİNKLER