Onlar hortumladılar, biz ödedik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçmişte Çorlu'daki fabrikalarda çarkların birer birer durduğu, işsizliğin, sıkıntıların kol gezdiği, dünyada, Avrupa'da işler yolunda giderken, Çorlu'ya kriz üstüne kriz yaşatanları unutmadıklarını belirterek, "Bugün Avrupa başta olmak üzere tüm dünya küresel ekonomik krizin etkisindeyken biz burada her gün 10'ar, 20'şer fabrika açılışı yapıyoruz" dedi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçmişte Çorlu'daki fabrikalarda çarkların birer birer durduğu, işsizliğin, sıkıntıların kol gezdiği, dünyada, Avrupa'da işler yolunda giderken, Çorlu'ya kriz üstüne kriz yaşatanları unutmadıklarını belirtti.


Erdoğan, Çorlu Atatürk Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, yarın Edirne merkez ve ilçelerinde toplu açılış törenleriyle 3 günde Trakya'ya 3 milyar 277 milyon liralık eser kazandımış olacaklarını söyledi.

İktidarda bulundukları 11 yılda Tekirdağ'a 6,5 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirten Erdoğan, şu bilgileri verdi:

"Bunun 1,4 katrilyonu ulaştırma ve haberleşme, 1,4 katrilyonu gıda, tarım, 1,3 katrilyonu İller Bankası'nın yatırımı, 479 trilyon milli eğitimin, 373 trilyon Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, 342 trilyon Toplu Konut İdaresi'nin, 270 trilyon Adalet Bakanlığımızın yatırımı, 235 trilyon Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın yatırımları, 180 trilyon Sağlık Bakanlığımızın yatırımları, 153 trilyon Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının, 166 trilyon Özel İdaremizin, 70 trilyon Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yatırımları, 24 trilyon Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan, 23 trilyon Vakıflar, 18 trilyon Kalkınma Ajansı, 11 trilyon bilim, sanat ve teknoloji. İşte bütün bunlarla 6,5 katrilyon liralık yatırımı Tekirdağımıza ve tüm ilçelerine yaptık."

Türkiye'yi 11 yılda büyütüp geliştirdiklerini ifade eden Erdoğan, ülkenin ekonomide olduğu kadar demokraside de çok büyük ilerlemeler kaydettiğini belirtti.

Ekonominin de demokrasinin de kıymetini bilen, yüz yıl öncesinde çok ağır işgaller yaşayan Çorlu'nun, hürriyetin, özgürlüğün değerini de çok iyi bildiğini dile getiren Erdoğan, İstanbul, Bursa ve Kocaeli gibi büyük sanayi şehirleriyle yarışan ilçenin, istikrarın ve güvenin manasını yaşayarak öğrenen bir şehir olduğunu vurguladı.

"Hangi yüzle konuşacaklar?"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Geçmişte Çorlu'daki fabrikalarda çarkların birer birer durduğu, işsizliğin, sıkıntıların kol gezdiği günleri unutmadık. Sizlerin de unutmadığını çok iyi biliyorum. Dünyada, yanı başımızdaki Avrupa'da işler yolunda giderken, Türkiye'ye, Çorlu'ya kriz üstüne kriz yaşatanları unutmadık, sizler de unutmadınız. Bugün Avrupa başta olmak üzere tüm dünya küresel ekonomik krizin etkisindeyken biz burada her gün 10'ar, 20'şer fabrika açılışı yapıyoruz. İhracatımız geçen ay Cumhuriyet tarihimizin aylık bazda en yüksek rakamına ulaşarak, rekor kırarak, 13 milyar 798 milyon dolara çıktı. Göreve geldiğimizde bizim ihracatımız 36 milyar dolardı. Şimdi ne oldu? Şimdi 152,5 milyar dolar oldu. 'Milliyetçiyiz' diyenler var. Bize, milli bankamız Merkez Bankamızı, kasasında ne kadar parayla devrettiler? 27,5 milyar dolarla devrettiler. Şimdi kasamızda 135 milyar dolar var. Kim vardı iktidarda? DSP. CHP'nin yavrusu. Kim vardı MHP, Anavatan. Kardeşlerim şimdi biz varız. İşte onlarla 27,5 milyar dolar, bizimle 135 milyar doları aştık. IMF'ye borç neydi? Nasıl devraldık. Adeta bir Duyun-u Umumiye. 23,5 milyar dolarla devraldık. Şimdi IMF'ye borcumuz var mı? 14 Mayıs'ta sıfırladık, bitti. Salı günü Meclis'te bütçe müzakereleri var. Bunları konuşacağız, tartışacağız. Bakalım hangi yüzle neyi konuşacaklar? Merak ediyorum. Bize 23,5 milyar dolar IMF borcu devreden MHP, DSP, ANAP... Bunları teker teker biz ödedik. Şimdi biz IMF'ye borç verir duruma geldik. 5 milyar dolar borç anlaşması yaptık. Veren el,  alan elden hayırlıdır."

"Onlar hortumladılar, biz ödedik"

Erdoğan, işçi ve memurdan kesilen zorunlu tasarruf ile konut edindirme yardımlarını ödediklerini anlatarak, "Onlar hortumladılar, biz ödedik. Hala da ödüyoruz. Bir taraftan ödüyoruz, bir taraftan yatırımlar yapıyoruz. Türkiye'yi büyütüyoruz" şeklinde konuştu.

Görev zararı denilerek Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank'ın batırıldığını ifade eden Erdoğan, Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nın şimdi Avrupa'nın en saygın bankalarından olduğunu dile getirdi. Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nın çiftçiye düşük faiz oranlarıyla kredi verir hale geldiğini aktaran Erdoğan, devletin borçlanma faizinin de yüzde 63'ten yüzde 6-7'ye düşdüğünü kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu faiz benim Çorlulu, işçi, memur, çiftçi, emekli kardeşimin cebinden çıkıyordu. Ama artık bunlar minimize oldu. Enflasyon yüzde 30'du. Şimdi 6-7. Enflasyon canavarından halkımızı kurtaran biz olduk. Bunlar ne yaptılar bugüne kadar? Hiç. Çorlu bu başarılarda emek sahibidir. Çorlu'nun bunda alın teri var. Biz bunu biliyoruz. Çalışarak, üreterek, ihraç ederek ülkemizin gelişmesine, hedeflerine katkıda bulunmak suretiyle Çorlulu iş adamlarımıza, tüm işçi kardeşlerime ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Açılış yaptığımız eserlerin de Çorlu'ya kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Konuşması sırasında katılımcıların "Türkiye seninle gurur duyuyor" şeklindeki sloganlarına Erdoğan, "Durmak yok yola devam" karşılığını verdi.

Erdoğan, Çorlu Atatürk Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, eğitimde bir dizi adımlar attıklarını ifade etti. Annelerin, babalara kıyasla bu konunun daha çok farkında olduğunu belirten Erdoğan, "Babalar kusura bakmasın. Bu ıstırabı anneler kadar çekmiyor" ifadesini kullandı.

Okullarda ücretsiz ders kitaplarının kendileri döneminde dağıtıldığını aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

"Benim jenerasyonumda olanlar bilir. Biz kitap bulamazdık. Teksir notlarıyla okuduk. Hocamız ders anlatır, biz not tutardık. Şimdi, bu ıstırabı yavrularımız duymasın dedik ve 1. hamur kağıttan kitaplarını hazırlatıp sıralarının üzerine koyuyoruz. Şimdi bunu da aşıyoruz, inşallah. Şurada 3-5 yıl içinde, -bazı okullara dağıtmaya başladık- sınıflarımızda akıllı tahtalar olacak. Tablet bilgisayarlara geçiyoruz artık. Fatih projesiyle yavrularımız elinde tablet bilgisayarla okula gidip gelecek. Buna geçiyoruz. Türkiye'ye bu yakışır da bunun için. Bu milletin yavrularına bu yakışır. Bu adımı atıyoruz. Fatih projesi bu noktada da bir farklılığı getiriyor."

Sözlerine alkışlarla destek veren kalabalığa seslenen Erdoğan, "Heyecanınız heyecanımdır. Biz bu millete sevdalıyız. Bizim bu millete aşkımız var. Bu aşktır bizi bu yollara düşüren. Bu yola bizi düşüren aşk, aynı zamanda Aşık Veysel'lerin aşkıdır. 'Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece'. Yürüyeceğiz gündüz gece" diye konuştu.

Törene katılanlara, "Bu yolculukta beraber miyiz?", "Özleminiz giderilsin istiyor musunuz?" diye soran Erdoğan'a, kalabalık "Evet" cevabını verdi. Erdoğan, konuşmasına "Öyleyse kapı kapı dolaşacaksınız. 4 ayımız var. Şunu da unutmayacağız kardeşlerim. Biz bir milletiz ve bu milletin kavramı içinde Türk var, Kürt var, Laz var, Roman var, Çerkez var, Gürcü var, Abaza var, aklınıza ne gelirse... 36 etnik unsur var Türkiye'de. Hepsi bu millet kavramının içinde. Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşıyız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız" diyerek devam etti.

"Burada bir şüphe var mı?" diye kalabalığa seslenen Erdoğan'a katılımcılar "Hayır" yanıtını verdi. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"O zaman biriz, iriyiz, diriyiz, hep beraber Türkiye'yiz. Birbirimizi paradan, puldan, makamdan dolayı sevmeyeceğiz. Yaratılanı yaratandan ötürü seveceğiz. Bunu yaptığımızda mesele biter. Orada dargınlık olmaz. Orada küslük olmaz. İşte onun için tek millet diyoruz, tek bayrak diyoruz. Bayrağımızın rengi şehidimizin kanıdır. Hilal, bağımsızlığımızın ifadesidir. Yıldız, şehidimizin sembolüdür. Şair diyor ya, 'Bayrakları bayrak yapan, üstündeki kandır/Toprak, uğrunda ölen varsa vatandır'. Onun için ne diyoruz? Tek vatan. 780 bin kilometrekarelik vatan topraklarında tek vatan. Asla operasyon olamaz. Kimse böyle kuru hayallerin içine girmesin. Tek devlet. Türkiye Cumhuriyeti Devleti. O kadar. İnşallah, kararlı bir şekilde bu yolumuza devam edeceğiz. Bölgesel milliyetçiliğe, etnik milliyetçiliğe, dinsel milliyetçiliğe hayır. Bu AK Parti iktidarının ilkeleridir. Partimizin ilkeleridir. Birbirimizi kucaklayacağız. Beraber olacağız, birlikte olacağız. İnşallah çok daha güçlü olacağız. Gazi Mustafa Kemal'in muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak diye ifade ettiği ve bizim de muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak için yürüdüğümüz bu yolda siz bizim yanımızda oldukça hiç endişe etmeyin, o zaman nice Marmaray'lar yaparız biz."

Marmaray'ın güneyinde iki katlı tüp geçit ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü yaptıklarını, bu yatırımların da 2015'te hizmete açılacağını aktaran Erdoğan, Çorluların da bu köprüden çok istifade edeceğini söyledi.

"CHP zihniyeti..."

"Yol medeniyettir" anlayışlarının bu yatırımlarla devam edeceğini kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Su medeniyettir diyoruz. Şu Ergene'den çektiklerimiz nedir, değil mi? Ergene'yi kirletenler, aslında sanayi atıkları. Temizlemesi gerekenler, belediyeler. Bakın o belediyelere, hangi zihniyetin belediyeleri? CHP. Niye temizlemiyorlar? Neden bunu bugüne kadar yapmadılar. Kardeşlerim; CHP zihniyeti budur da onun için. Kirlidir bu zihniyet, kokuşmuştur bu zihniyet. İstanbul'u ben kazandığım zaman o belediye başkanlığımda, 1994'te İstanbul'da çöp dağlarıyla teslim aldık. Susuz teslim aldık. Hava kirliliğiyle teslim aldık ama hamdolsun, 2 yılda İstanbul'un susuzluğunu giderdik. Istranca dağlarından, dağları delerek İstanbul'a 180 kilometre mesafeden su getirdik. Maske dağıtıyordu gazeteler. Maske dağıtımı sona erdi. Çünkü biz havayı temizledik. Göreve geldik, Türkiye'de 9 vilayet doğalgaz kullanıyordu. Şimdi 72 vilayet Türkiye'de doğalgaz kullanıyor. İnşallah kısa zamanda 9 vilayete de vereceğiz, 81 vilayet doğalgaz kullanır hale gelecek. Bu aşk meselesi, sevda meselesi. Bu millete sevdanız varsa yaparsınız ama yan gelip yatarsanız bunlar olmaz."

İstanbul'da çöp dağlarını bir anda temizlediklerini ve Habitat 2 toplantısının dünyanın en temiz şehirlerinden bir tanesi olarak İstanbul'u tescil ettiğini kaydeden Erdoğan, "Temiz olacak şehirlerimiz. Pırıl pırıl olacak. AK Parti'nin şehircilik anlayışı bu" dedi.

Erdoğan, Ergene'deki sorunu Trakya Gelişim Projesi kapsamında çözeceklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Trakya Gelişim Projesi'ne 10 katrilyon ayırıyoruz. 10 katrilyonla Trakya'nın bu noktada, altyapısında, üst yapısında, çok ciddi adımlar atıyoruz ve bu bittiği anda artık Trakya ovası, evelallah daha münbit olacak, daha bereketli olacak ve buralar çok daha güzel şekilde sulanır hale gelecek ve tabi Ergene'nin çevresi de yeşil alan olacak. Şimdi soruyorum, 'Ey çevreci geçinenler, Ergene'yle ilgili niye sustunuz? Niye konuşmadınız? Oradaki pisliği görmediniz mi? Niye durdunuz? Biraz da orada geziniverseydiniz, niye gezinmediniz? Kokular burun direklerinizi mi kırdı? Haliç'i biz temizledik. Haliç'i nasıl temizlediysek, Ergene'yi de öyle temizleyeceğiz. Bakın şimdi Haliç'te balık avlanıyor, Haliç'te yüzülüyor. Boğaz'ı, dağları delerek Haliç'le buluşturduk. Boğaz'dan gelen su Haliç'le bütünleşiyor, oradan tekrar Marmara'ya... İşte mesele bu. Biz yaparız. Bu iş bizim işimiz. İnşallah şimdi de diyoruz ki Çorlu'da farklı bir belediyeciliği hayata geçirelim."

Kalabalığa, "İstiyoruz ki Çorlu'ya artık bir bayan eli değsin. Ne dersiniz? Kapı kapı dolaşacak mıyız? Özleminiz giderilsin mi? Öyleyse Özlem gelsin" diyerek seslenen Erdoğan, 30 Mart Yerel Seçimi'nde AK Parti'nin Çorlu Belediye Başkan adayı olan Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi'yi sahneye davet etti.

Konuşması, "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganlarıyla kesilen Erdoğan, "Milletvekilimiz Özlem Hanım'ı inşallah 'Biz bu riski göze alacağız' ama Özlem Hanım burada iş dünyasında oda başkanlığında verdiği hizmeti milletvekilliğinde bizimle beraber sürdürdü. Şimdi de inşallah yerel hizmet olarak doğup büyüdüğü Çorlu'da sizlere versin istedik" diye konuştu.

Katılımcıların "Kıskananlar çatlasın" tezahüratlarına karşılık Erdoğan, "Ama çatlamasın, onlara da ihtiyacımız var, onları da yanımıza alalım, onlar da bizimle beraber yürüsün" dedi.

Erdoğan, katılımcıların "Dik dur eğilme, Çorlu halkı seninle" sloganlarına "Dik duracağız, dikleşmeyeceğiz" karşılığını verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra törene katılan bakanlarla birlikte kurdele keserek, Çorlu'ya yapılan yatırımların açılışını gerçekleştirdi.

Notlar

Alanda, "Hayalleri bile parkların ötesine geçemeyenler, bizim davamızı anlayamazlar", "Yarınlar yorgun olanların değil, rahatından vazgeçenlerin olacaktır" ve "Ey yiğidim onlar sahipsiz mi sandılar seni, görmezler mi uğruna canını verecek milyonlarca yiğidi" şeklinde pankartlar açıldı.

Katılımcıların yerel şiveyle yazılan pankartlar taşıdıkları görüldü.

Meydana bakan binalara Türk bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın posterleri asıldı.

Başbakan Erdoğan, törenin sonunda kurdele kestikten sonra alandakilerden bazılarına satranç takımı dağıttı.

 
 

ÖNEMLİ LİNKLER