AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Tokat'a da inşallah hızlı tren bağlantısı olacak. Şimdi ki hedefimiz süper yüksek hızlı tren. Ankara ile İstanbul şu an hızlı trenle 3,5 saat. Süper hızlı trenle Ankara İstanbul arası 1,5 saat." dedi.


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Tokat'taki mitinginde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin davasının millete en iyi yaşam şartlarını sağlamak olduğunu belirtti.
Tokat'ın kendilerini bağrına basacağına inandığını ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:
"Bağrınıza bastığınızı göstermek için inşallah 7 Haziran'da mührü AK Parti'ye basacak mısınız? İki eliniz kanda olsa bile seçimlere katılacak mısınız? Özellikle yeni oy kullanma hakkı kazanmış gençlere seslenmek istiyorum; mutlaka oyunuzu kullanın. Bu kader ülkenin kaderi, sizin için çiziliyor. Ya AK Parti ile istikrar devam edecek, büyüme devam edecek, demokrasi devam edecek, ya da bunların istediği gibi 'Eski Türkiye Partisi' geri gelecek. Bunların dördü aynı parti gibi ama hepsinin ortak adı 'Eski Türkiye Partisi'. Borçlu olan, hastalarını kapıda bekleten, tarım çiftçisini ezdiren, esnafına yazar kasa kırdıran eski Türkiye'ye dönecek miyiz? IMF kapısında bekleyen, en küçük devletlere bile el açmak zorunda kalan zilletli, hasta adam dönemlerine geri dönecek miyiz? Gelin Yeni Türkiye'yi muştulayalım; Nedir yeni Türkiye? 12 yıl içinde tek yönlü yollardan duble yollara çıktık. Şimdi ikinci yarı başlıyor. Yani Cumhurbaşkanımızdan aldığımız mirası devam ettirerek duble yolları otoyollara dönüştüreceğiz, otoyollara."
"Eski Türkiye'de millet demiryolunu unutmuştu"

Eski Türkiye'de milletin demiryolunu unuttuğunu, kimsenin aklına demiryoluyla seyahat gelmediğini anlatan Davutoğlu, "Bu MHP'nin iktidar olduğu dönemde, MHP'li ulaştırma bakanına hızlı tren projesini götürüyorlar; 'Bunu biz değil, bizim çocuklarımız değil, bizim torunlarımız bile göremez' diyor. Ey Tokatlılar, bunu Türkiye gördü mü? Hızlı treni... Ankara, Eskişehir, Konya, İstanbul hattından inşa ettik mi? Şimdi de Ankara'dan Yerköy, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars, Bakü, Tiflis'e kadar bağlıyoruz. Tokat'a da inşallah hızlı tren bağlantısı olacak. Şimdi ki hedefimiz süper yüksek hızlı tren. Ankara ile İstanbul şu an hızlı trenle 3,5 saat. Süper hızlı trenle Ankara İstanbul arası 1,5 saat. Yol yükselen yeni Türkiye'dir" diye konuştu.

"Kılıçdaroğlu döneminde emekliler kuyruklarda ölüyordu"

Yurt genelindeki hastanelerin tamamının rehabilite edildiğini ve bu kapsamda sağlık sistemini bütünüyle değiştirdiklerine dikkati çeken Davutoğlu,"Elhamdülillah şimdi ilaç kuyrukları görüyor musunuz? Kılıçdaroğlu döneminde emekliler kuyruklarda ölüyordu, kuyruklarda. Şimdi bizim yaşlılarımız, gençlerimiz, engellilerimiz, şehit yakınlarımız, hepsi en iyi imkanlarla sağlık sisteminden faydalanıyor mu?  Şimdi de şehir hastaneleri kuruyoruz. Nitelikli yatak sayısını yüzde 90'a çıkartıyoruz. O kadar acı ki Tokat'ta sadece 10 ambulans vardı, şimdi 50'ye yakın ambulans var. Tokat'ın herhangi bir yerinde bir hastamız olsa kar paletli ambulanslar yola çıkıyor" ifadelerini kullandı.
 
Davutoğlu, konuşmasının arasında Tokat'tan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da selam gönderdi.

 
Eğitim yatırımları kapsamında da 235 bin derslik yaptırıldığının altını çizen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bütün bu başarıların üzerine, eğitimde şimdiye kadar 235 bin yeni derslik yaptık. Biraz önce pankart açıldı, 475 bin öğretmenimizi atadık. şimdi soruyorum; bedava ders kitaplarını alıyor musunuz? Tokat'ta sadece 15 milyon bedava ders kitabı dağıtıldı. Eskiden her anne baba için zorluklar vardı ama şimdi çeyiz hesabıyla gençlerimizin evliliğini dahi planlıyor ve destekliyoruz. Çeyiz hesabı açan her aileye yüzde 20 evlilik dönemlerinde evlatları için destek veriyoruz. Onbeşliler kolay evlensin diye yapıyoruz bunu. 28 Şubat döneminde başı örtülü, başı açık ayrımı ile başı örtülü kardeşlerimize nasıl zulüm yapıldığını bilirsiniz. Üniversite kapılarında ikna odalarında nasıl zulümler yapıldığını biliriz. Tokatlı hiç küçük düşünmüyor. İşte bizim aradığımız gençlik. Dünyanın neresinde hak davası, özgürlük davası, adalet davası varsa AK gençlik orada. Buradan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'ye de selam olsun. Tokat'tan Kahire'ye..."

Tokat'a birşey söyleme gereğinin olmadığını da vurgulayan Davutoğlu, "Mitinge de gerek yokmuş, Tokat kararını vermiş, 5'te 5 yapıyor muyuz? İnşallah her biri de birbirinden kıymetli 5 kardeşimizi de Meclise gönderecek miyiz? 6'ncı milletvekiliniz de ben olacağım inşallah. Hiç şüphe yok" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun örneğini milli şeften, İnönü'den aldığını ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"176 can Azeri, Boraltan Köprüsü'nü geçip bize sığındığında oradaki komutan İnönü'ye telgraf çekiyor. 'Emriniz nedir' diye Gelen cevap, 'iade edin' ve 176 can Azeri, köprünün karşı tarafında şehit edildi. Buna dayanamayan komutanın da intihar ettiği söyleniyor. Biz asil bir milletin çocuklarıyız, biz mazlumları zalime verir miyiz? O zaman iade edilen Azerilerin ardından yine bir Azeri şiir yazdı ve dedi ki; 'Bizi siz öldürün vermeyin Rus'a, Yakışmaz Türklüğe sığmaz namusa, ben ne diyem şu vefasız dağlara, öz kardaşı dönek olan ağlara.' Biz döneklik yapar mıyız?, Biz gardaşımızı verir miyiz? Türkiye merkez ülkeyse iyi günde de komşularının yanındadır, kötü günde de yanındadır. Türkiye bir çınar, altına sığınan herkesi huzura istikrara, barışa götüren bir çınar. Aziz Tokatlılar bu çınarın büyümesi için su vermeye var mısınız?"

Tokat'a yapılan diğer yatırımlara da değinen Davutoğlu, "Biz geldiğimizde Tokat'ta organize sanayi bölgesi yoktu. Şimdi 5 organize sanayi bölgesi var 5.  İnşallah yeni organize sanayi bölgelerini de yapmaya devam edeceğiz. Tokat ne istiyorsa başımızın üzerindedir. Tokat'ı havalimanıyla, karayolu, demiryolu bağlantılarıyla Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan güzergahın ana merkez şehirlerinden birisi yapıyoruz. Kılıçdaroğlu yeni fark etmiş 'Karadeniz'le Akdeniz'i bağlayacağız' diyor. Biz hızlı trenlerle, otoyollarla çoktan bağladık" dedi.
7 Haziran seçimlerinin kritik bir aşama olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Ya AK Parti'nin getirdiği istikrar ve Türkiye'nin kalkınması sürecek ya da talimatlarını dışarıdan alan Pensilvanya çetesiyle davranan bu üç parti, paralel çeteyle birlikte eski Türkiye'ye geri dönecek" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, İstanbul mitinginde Hacı Bektaşı Veli'den de ilham alarak geliştirdikleri ahitleşmeyi  yapmak istediğini belirterek, "Önce onbeşlilerin sözünü duymak istiyorum.  Güzel Tokat, dost Tokat, onbeşliler şahit olsun, bir olmaya iri olmaya, diri olmaya, milli birliği, milli iradeyi, insan onurunu korumaya, kudretli ve şefkatli yeni Türkiye'yi inşa etmek için gece gündüz çalışmaya Allah, tarih ve millet önünde söz veririz. Tokat, söz mü? 7 Haziran'da bir destan yazacak mıyız? Eniştenize 5'de 5 gönderiyor musunuz" diye sordu.
Alanda bulunanlardan "söz" yanıtını alan Davutoğlu, "Onbeşliler söz verdi mi pazara kadar değil, kıyamete kadardır. Allah Tokatlılardan razı olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun" sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Mitinge Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da katıldı.
 

ÖNEMLİ LİNKLER